
KNJIGA ,,STRATEŠKO UPRAVLJANJE INTELEKTUALNIM KAPITALOM I ZNANJEM“, AUTORA UNIVERZITETSKIH PROFESORA IZ REGIJE, BIT ĆE PROMOVIRANA 15.03.2019. U ZGRADI ANU BiH U SARAJEVU
– Zajednički projekt regionalne suradnje inicirala dekanesa FPE Sveučilišta „VITEZ“ i jedna od autorica knjige, prof. dr Jamila Jaganjac –
U prostorijama Akademije nauka i umjetnosti BiH u Sarajevu, 15.03.2019. godine u 13:00 sati, održat će se promocija knjige „Strateško upravljanje intelektualnim kapitalom i znanjem“, čiji su autori prof. dr Jamila Jaganjac, Fakultet poslovne ekonomije, Sveučilište „VITEZ“; prof. dr Ante Pulić, Sveučilište ,,Libertas,, Zagreb, Pravni fakultet, Sveučilište Zagreb; prof. dr Meliha Handžić, Faculty of Economics and Social Sciences, International Burch University, Sarajevo; prof. dr Saša Virijević-Jovanović, Fakultet za primijenjeni menadžment, ekonomiju i finansije, Beograd; prof. dr Lazar Radovanović, Ekonomski fakultet Brčko, Univerzitet u Istočnom Sarajevu.
Inicijativa za zajednički projekat regionalne suradnje potekla je od prof. dr Jamile Jaganjac, koja je 2014. godine objavila knjigu na temu „Upravljanje intelektualnim kapitalom“, koja se bavi pitanjima upravljanja intelektualnim kapitalom i modelima upravljanja na razini kompanija. ,,Strateško upravljanje intelektualnim kapitalom i znanjem,, prva je knjiga na prostorima Bosne i Hercegovine koja sveoubuhvatno elaborira pitanja upravljanja intelektualnim kapitalom i znanjem na nivou kompanija, ali i otvara pitanja upravljanja na nacionalnom nivou, te pitanja mjerenja intelektualnog kapitala. Knjiga je vrijedan doprinos ne samo akademskoj zajednici, nego i poduzetncima i vladinom sektoru na svim nivoima društvenog, ekonomskog i administrativnog upravljanja. Jedan od autora knjige, prof. dr Ante Pulić, dao je ključni doprinos ekonomiji na području mjerenja učinkovitosti intelektualnog kapitala putem VAIC™ analize efikasnosti stvaranja vrijednosti i njegova metoda se danas koristi širom svijeta. Prof. dr Meliha Handžić, jedan je od osnivača Međunarodne asocijacije za upravljanje znanjem (IAKM) i njen je redovni član. Svaki od autora je u pogledu ove tematike obradio ona područja upravljanja intelektualnim kapitalom i znanjem, kojim se bave u svom akademskom i/ili praktičnom radu, primjenjujući koncepte upravljanja intelektualnim kapitalom i znanjem u različitim djelatnostima. Tematska područja knjige ispituju i usmjeravaju kako kompanije, a i nacionalne ekonomije mogu razviti financijske koristi i izvući još veću vrijednost od svog intelektualnog kapitala.
Glavni dijelovi knjige:
- Razvoj i aktualnost intelektualnog kapitala (prof. dr Jamila Jaganjac)
- Mjerenje intelektualnog kapitala (prof. dr Ante Pulić)
- Mapiranje upravljanja intelektulanim kapitalom (prof. dr Jamila Jaganjac)
- Informacioni sistemi u upravljanju intelektualnim kapitalom (prof. dr Lazar Radovanović).
- Upravljanje ljudskim kapitalom (prof. dr Jamila Jaganjac)
- Potrošački kapital i upravljanje odnosima sa potrošačima (prof. dr Saša Virijević Jovanović).
- Maksimizacija intelektualnog kapitala putem upravljanja znanjem (prof. dr Meliha Handžić)
O knjizi će govoriti prof. dr Mirko Puljić, Rektor Sveučilišta/Univerziteta „VITEZ“, prof. dr Kadrija Hodžić, Fakultet poslovne ekonomije, Sveučilište „VITEZ“, recenzent prof. dr Hasan Mahmutović, Ekonomski fakultet, Univerzitet u Zenici, recenzent prof. dr Lazo Roljić, Fakultet informacionih tehnologija, Sveučilište“VITEZ“, recenzent.
IZVODI IZ RECENZIJA
Gotovo da nema aktuelnijeg pitanja teorije intelektualnog kapitala od artikuliranja koncepta nematerijalne imovine u poduzećima, kojim se bavi petočlani autorski tim. S akademskim zanosom i pronicljivom analizom intelektualnog kapitala kao ključnog resursa 21. stoljeća, autori tematski strukturiraju one njegove kontekste koji su upravljeni ka strategijskim i konkurentskim prednostima poduzeća. Ovom knjigom se uz intelektualni kapital kao ključni resurs menadžmenta budućnosti, osnažuje nova razvojna paradigma u čijoj osnovi su inteligencija, sposobnost prikupljanja i upravljanja znanjem. Poseban doprinos knjige je jačanje međuuniverzitetske saradnje zemalja regije i pretvorbe njihovih ekonomija u ekonomije znanja.
Prof. dr Kadrija Hodžić, Fakultet poslovne ekonomije Sveučilište “VITEZ”, Vitez
Cijenim da je udžbenik “Strateško upravljanje intelektualnim kapitalom i znanjem” vrijedan doprinos autora obogaćivanju nastavne literature iz ove naučne oblasti na univerzitetima, ali može poslužiti i široj čitalačkoj publici zainteresiranoj za kompleksnu tematiku strateškog upravljanja intelektualnim kapitalom i znanjem. Udžbenik pruža kvalitetne temelje za ekspertizu u specijaliziranim profesijama kao i sektorima poslovanja. Autori su na jednostavan i koncizan način predstavili ovu problematiku. Smatram posebno vrijednim objektivnost koju su uspjeli očuvati tokom prezentacije teksta.
Prof. dr Hasan Mahmutović, Ekonomski fakultet, Univerzitet u Zenici
Cjelokupni tekst u knjizi, podijeljen u sedam tematskih cjelina, disponiran je prema interdisciplinarnom pogledu na intelektualni kapital i znanje i njihovom strateškom upravljanju. Sadržaj odjeljka Informacioni sistemi u upravljanju intelektulanim kapitalom je potpuno aktuelan po rezultatima istraživanja i podacima koje sadrži; primijenjenoj metodologiji istraživanja i izlaganju njegovih rezultata; naučnim činjenicama, teorijama i iznesenim stavovima autora. Tekstom su obuhvaćena i opisana kompletna dostignuća u teoriji i praksi odlučivanja uz pomoć savremenih informacionih i komunikacionih tehnologija.
Prof. dr Lazo Roljić, Fakultet informacionih tehnologija, Sveučilište “VITEZ”, Vitez