Nakon što smo objavili pozitivne dojmove pobjedničke ekipe Druge gimnazije iz Zenice nakon nedavno održanog kviza „Koliko poznajemo EU?“, kojeg je organizirao Fakultet pravnih nauka Sveučilišta/Univerziteta „VITEZ“, svoje dojmove s nama je podijelio i profesor Vinko Martinović, mentor drugoplasirane ekipe Gimnazije KŠC „Petar Barbarić“ iz Travnika.
Pismo profesora Vinka Martinovića prenosimo u cijelosti:
Nekoliko crtica o kvizu „Koliko poznajemo Europu“
U subotu, 9. lipnja 2018. godine, kao mentor, imao sam zadovoljstvo voditi tročlanu ekipu KŠC “Petar Barbarić” u sastavu: Anto Glavaš, Josip Fišić i Domagoj Martinović na kviz natjecanje “Koliko poznajemo Europu” u organizaciji Sveučilišta/Univerziteta “Vitez” u Travniku.
Od samog dolaska u prostorije Sveučilišta pa do završetka kviza mogu samo u superlativima govoriti o Vašoj instituciji.
Prije svega učenici su bili pozitivno iznenađeni jer su dobili prigodne darove prilikom prijavljivanja, a pogotovo su ih se dojmile akreditacije s njihovim imenima koje su odmah ponosno stavili oko vrata te srdačnom dobrodošlicom koju nam je uputio dr. sc. Mirza Čaušević, organizator kviza i odgovorna osoba za njegovu provedbu.
Također smo bili ugodno iznenađeni, iako je bila neradna subota, dolaskom iz Sarajeva rektora Sveučilišta/Univerziteta „Vitez“ prof. dr. Mirka Puljića, koji je održao veoma dojmljiv pozdravni, a ujedno i ohrabrujući govor svim natjecateljima i njihovim mentorima.
Svakako treba pohvaliti potez Sveučilišta/Univerziteta „Vitez“ u Travniku da organizira ovaj kviz, koji smo doživjeli kao priliku za međusobno upoznavanje, druženje, razmjenu iskustava, prvenstveno učenika, ali i njihovih mentora, iz različitih škola. Ovo je jedan pozitivan primjer koji pokazuje kako se može uspješno okupiti mlade ljude oko zajedničkih tema koje nas okupljaju i izvlače ono najpozitivnije iz svih nas, bez obzira na to, tko smo i što smo. Na žalost poražavajuća je činjenica da nitko ispred Ministarstva obrazovanja, znanosti, kulture i sporta Kantona Središnja Bosna nije našao vremena doći i pozdraviti ove mlade i pametne ljude te im i na taj način, osobnim primjerom, pokazati da su oni naša budućnost. Želimo vjerovati da je nedolazak odgovornih iz resornog Ministarstva, samo nehotični propust, a ne ustaljena praksa.
Na kraju želim se zahvaliti svim učenicima, sudionicima kviza, njihovim mentorima, osoblju Sveučilišta/Univerziteta, rektoru prof. dr. Mirku Puljiću te posebno dr. sc. Mirzi Čauševiću uz želju da ovakvih događanja bude i više.
S poštovanjem!
U Travniku, 13. lipnja 2018. god.
Vinko Martinović, prof.
KŠC „P. Barbarić“-Gimnazija Travnik